Tlenoterapia hiperbaryczna a leczenie nowotworów

Najczęstszą przyczyną śmierci choroby nowotworowej, są przerzuty komórek nowotworowych od innych organów ciała, czyli tzw. nowotwory wtórne. Są one odpowiedzialne za 90% zgonów osób, które chorowały na raka. Nowotwory pierwotne są leczone z zastosowaniem m.in. chemio- lub radioterapii lub usuwane podczas zabiegu operacyjnego. Natomiast w przypadku przerzutów do kości lub organów takich jak płuca, wątroba czy mózg, lekarze nie są już w stanie zbyt wiele zrobić. Największym wyzwaniem medycyny jest powstrzymywanie przerzutów lub ich skuteczne leczenie. A, więc gdyby wyeliminować ten problem, rak mógłby stać się w zasadzie wyleczalną chorobą.
Badacze odkryli, iż występują dwa znaczne czynniki rozwoju raka, a są nimi zła dieta i niedotlenienie komórek. To może przyczynić się do wzrostu guza i stymulować tworzenie przerzutów. Naukowcy proponują tlenoterapię hiperbaryczną polegającą na oddychaniu tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia, kiedy to tlen może przenikać tam, gdzie w normalnej sytuacji nie ma szans się przedostać, czyli np. do komórek nowotworowych, aby zapobiec ich rozwoju. W połączeniu z dietą tlenoterapia może wyleczyć chore komórki i powoduje wzrost nowych, czyli zdrowych komórek.
Komórki nowotworowe do wzrostu wykorzystują glukozę, są pozbawione tlenu, którego zdrowe komórki używają do metabolizmu. Chore komórki nie potrafią przełączyć się na inne źródło energii i z chwilą dostawy tlenu i odcięcia glukozy giną.
„Zastosowanie połączenia diety ketogenicznej i tlenoterapii hiperbarycznej nie tylko chroni zdrowe tkanki, lecz również uszkadza komórki nowotworowe” – twierdzi Dr. Dominic D’Agostino
Tlenoterapia hiperbaryczna jest wsparciem w odbudowie tkanek zniszczonych w wyniku radioterapii. Ma wpływ na naczynia włosowate, czyli te które są odpowiedzialne za właściwe odżywienie kości i skóry. Terapia w komorze hiperbarycznej przyczynia się do pozytywnych efektów, wynikających ze zwiększenia podaży tlenu do uszkodzonej tkanki. Wpływa więc na: poprawę ukrwienia tkanek i regenerację uszkodzonych oraz tworzenie się nowych naczyń krwionośnych.

Nowotwór to choroba wywołana deregulacją funkcji komórek. A dzięki współczesnej nauce możemy kontrolować tego rodzaju zaburzenia w rehabilitacji onkologicznej. Tlen podany pod zwiększonym ciśnieniem przyczynia się do wzmożenia pracy układu immunologicznego, a tym samym wpływa na poprawę odporności organizmu. Dzięki czemu:
dotlenia komórki i tkanki, dostarczając im składniki odżywcze,
zapobiega wystąpieniu uszkodzeń inicjujących powstanie nowotworu,
oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich (substancji rakotwórczych),
zmniejsza poziom białka C-reaktywnego, czyli czynnika martwicy nowotworów (TNF-alfa) i innych markerów stanu zapalnego w organizmie.
Podsumowując tlenoterapia hiperbaryczna hamuje proces rozwoju nowotworu, jego przerzutów i sprawdza się jako doskonała profilaktyka antyrakowa.

Dodaj komentarz