Wpływ tlenoterapii na procesy neurologiczne!

Nasz mózg spożywa około 20% tlenu, który dostarczany jest organizmowi. A dzięki terapii w komorze hiperbarycznej dostajemy olbrzymią dawkę tlenu potrzebną do regeneracji. Uszkodzone neurony nie działają tak sprawnie jak kiedyś, a dzięki tlenoterapii są w stanie wrócić do pełnej funkcjonalności i zregenerować się.
Ma więc duży wpływ w wspomaganiu leczenia schorzeń przebiegających z uszkodzeniem komórek mózgowych lub ich całkowitą utratą. Dlatego jest doskonałą pomocą dla chorób takich jak choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane, choroba dwubiegunowa, depresja, nerwica, skutki udaru mózgu, migreny, zaburzenia neurologiczne, zespół przewlekłego zmęczenia oraz stres pourazowy. Może okazać się nieocenionym wsparciem w rekonwalescencji po udarach. Tlen dostarczany pod ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne w komorze hiperbarycznej, posiada zdolność rozpuszczania się w osoczu oraz jest jego więcej niż w warunkach ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu krew jest dobrze dotleniona i dostaje się do naszego mózgu, pobudza komórki do pracy przy czym zmniejsza rezultat powikłań chorób neurologicznych.
Jakie są skutki tlenoterapii hiperbarycznej?
Tlen, który przedostaje się do krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego i limfy pod wyższym ciśnieniem dostarcza im składniki odżywcze. Dzięki temu komórki regenerują się, co jest ważnym procesem w walce ze skutkami udaru. Tlenoterapia przyspiesza metabolizm i proces antyoksydacyjny, przy czym naczynia krwionośne obkurczają się, zmniejszają się obrzęki i ciśnienie śródczaszkowe w mózgu. Dzięki lepszemu mikro przepływowi krwi tlen leczniczy ogranicza martwice oraz znacznie pomniejsza uszkodzenia dotknięte udarem bądź wylewem, a w okres rehabilitacji jest o wiele krótszy.

Sesje w komorze hiperbarycznej niosą korzyści dla osób z chorobami neurologicznymi. Mózg pracuje lepiej w codziennych czynnościach, pamięć i koncentracja ulegają dużej poprawie. Zaczynamy lepiej przyswajać informacje co ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie.

Jedną z chorób neurologicznych jest choroba Alzheimera, czyli zwyrodnienie mózgu, wyróżniające się zaburzeniami pamięci i zachowania. Choroba ta z czasem całkowicie uniemożliwia dobre funkcjonowanie w codziennym życiu, w pracy, a także zakłóca kontakty społeczne.
W trakcie trwania choroby Alzheimera w mózgu odkładają się białka o patologicznej strukturze, głównie jest to beta-amyloid i białka tau. Powoduje to śmierć komórek nerwowych, a zmniejszająca się liczba neuronów skutkuje zmniejszeniem się ilości produkowanych przez nie substancji przekaźnikowych, które są konieczne w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.
W Polsce niestety choruje na Alzheimera dużo osób w podeszłym wieku. Spadają ich funkcje poznawcze przez co przestają być samodzielni i wtedy potrzebują pomocy innych osób. Badania dowiodły, iż ta choroba u osób korzystających z terapii hiperbarycznej postępuje wolniej, bądź dochodzi do całkowitej poprawy. Dla takich osób jest to szansa funkcjonowania samodzielnie, chociażby wyjście do sklepu czy kościoła.
Tlenoterapia pomaga w tworzeniu się nowych połączeń nerwowych oraz poprawie upośledzenia mózgowego. Seria zabiegów w komorze umożliwia odzyskanie sprawności neurologicznej po uszkodzeniach mózgu, udarach , chorobach metabolicznych, które zdarzyły się nawet kilka lat wcześniej.
Izraelczyk Dr Shai Efrati udowodnił, że tlenoterapia przywraca funkcje neurologiczne nawet u osób z rozległymi uszkodzeniami. Badani odbyli dwumiesięczne sesje po 5 dni w tygodniu. Były to osoby u których do udaru doszło między pół roku a trzy lata. Pacjenci po zakończeniu sesji wykazywali większą kontrolę nad swoim ciałem, zaczęli mówić, a paraliż ustępował. Dr Efrati powiedział, że ,,HBOT – tlenoterapia korygowałoby te metaboliczne anomalie przed początkiem głębokiej demencji, gdy jeszcze istnieje szansa na wyzdrowienie”.
Kolejną chorobą jest choroba Parkinsona, czyli zwyrodnienie struktur mózgu. Zanikają tzw. komórki dopaminergiczne umiejscowione w mózgu. Powoduje to spowolnienie ruchowe, zaburzenia postawy, sztywność mięśni, drżenie ciała, upośledza zdolność mowy i inne funkcje umysłowe.
Terapia hiperbaryczna wspiera układ nerwowy uzupełniając czystym tlenem tkanki ciała, w tym miejsca gdzie choroba uszkodziła zakończenia nerwowe. Bierze udział w procesie detoksykacji przy czym pomaga, a także nasyca mózg tlenem, w ten sposób ciało normuje jego naturalne układy antyoksydacyjne.
Sesje w komorze hiperbarycznej potrafią poprawić lub całkowicie zapobiec efektowi sztywności, spowodować, że pacjent odzyska sprawność ruchową, chód, doprowadzi do poprawy postawy, pozbędzie się chorobowego grymasu twarzy oraz poprawi jego jakość snu.
Podsumowując tlenoterapia może uzupełniać kompleksową terapię, przyspieszyć jej efekty oraz pogłębić działanie leków zaleconych przez lekarza.

Dodaj komentarz