Zdrowe zęby, czyli jak tlenoterapia wpiera stomatologię.

Tlenoterapia wspiera wiele obszarów naszego organizmu. Znalazła, też swoje zastosowanie w stomatologii i implantologii.
Zabiegi jak wstawianie implantów, leczenie chorób zębów, terapie nowotworów głowy czy szyi, często prowadzą do rozwoju martwicy żuchwy i szczęki. Tlenoterapia doskonale wspomaga proces po takich zabiegach. Dzięki temu czas leczenia jest skrócony i tym samym łagodzi ból pacjenta. Istnieje wiele metod wszczepiania implantów, które np. bezpośrednio łączą się z żywą kością, a tlen pod wyższym ciśnieniem tworzy warstwę sprzyjającą mineralizowaniu się tkanki kostnej zapewniając implantowi dobre mocowanie. Doskonale pomaga w leczeniu pooperacyjnym, zwalcza zapalenia oraz uśmierza ból. Poprawia działanie białych krwinek i wspiera homeostazę tkanek.
Lekarze chirurdzy zgadzają się z korzyściami tlenoterapii i są zdania, że stosując ją po operacji wstawiania implantów, poprawia ukrwienie w uszkodzonej tkance, blokuje infekcje, wzmacnia efekty działania antybiotyków i środków odkażających oraz dostarcza składniki odżywcze do miejsc infekcji.
Natomiast w raporcie chirurga szczękowego Dr. Arvinda Sharmy jest zapis, iż tlenoterapia pomaga w leczeniu martwicy popromiennej kości skroniowej i przewlekłego wieloogniskowego zapalenia kości i szpiku.
W jamie ustnej szybciej rozwijają się bakterie, jednakże terapia hiperbaryczna pomaga w rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych w obrębie szczęk. A tlen pod wyższym ciśnieniem zabija bakterie i neutralizuje ich toksyczny wpływ. Przyczyniając się do zdrowszej jamy ustnej i mocnych zębów.
Podsumowując skutki tlenoterapii hiperbarycznej to przede wszystkim:
krótszy czas rekonwalescencji, przyspieszenie procesu gojenia się ran, obrzęków, leczenia po operacji żuchwy i szczęki, niwelowanie powikłań po wszczepieniu implantów zębów, zwiększenie liczby komórek macierzystych, niszczenie bakterii beztlenowych, które są przyczyną zakażeń ran.
Korzyści te sprawiają, iż lekarze częściej polecają i zachęcają do zabiegów w komorze hiperbarycznej.

Dodaj komentarz