Tlenoterapia i jej działanie w ortopedii.


Terapia hiperbaryczna wskazana jest w schorzeniach t.j: osteoporoza, zapalenie kości, popromienna martwica kości, zespół cieśni nadgarstka, choroby stawów.

Badania potwierdziły, iż tlenoterapia pomaga w przebiegu procesów metabolicznych, regeneruje tkankę kostną, chrząstkę, mięśnie szkieletowe i struktury okołostawowe. Metoda ta wykorzystywana jest w leczeniu chorób układu kostno-stawowego, gdzie często dochodzi do martwicy kości oraz przewlekłych zapaleń kości. Częstym powikłaniem radioterapii jest też martwica, co prowadzi do niedotlenienia tkanek, defektu osteogenezy, osteolizy i śmierci tkankowej. W trakcie tlenoterapii komórki usuwające martwą kość, otrzymują odpowiednią ilość tlenu do prawidłowego działania. Taka terapia skutecznie działa w połączeniu z leczeniem chirurgicznym i antybiotykoterapią. Ważne jest, aby zabiegi odbywały się zarówno przed jak i po zabiegu chirurgicznym.

Tlenoterapia świetnie uzupełnia leczenie po operacji zapalenia kości, ponieważ zwiększa ilość tlenu rozpuszczonego fizycznie w osoczu, wspomaga przepływ krwi do uszkodzonych kończyn, prowadzi do aktywności makrofagów i fibroblastów oraz nasila angiogenezę. Przyśpiesza proces gojenia oraz łagodzi stany zapalne. Działa również bakteriobójczo, a szczególnie na bakterie beztlenowe, które bardzo często przyczyniają się do zakażeń kości.

Tlenoterapia zmniejsza ryzyko amputacji, po ciężkich urazach kości i tkanek miękkich kończyn

Osteoporoza to ubytek masy kostnej, zwanej też dyskretnym złodziejem kości. Osoby z osteoporozą są podatni na złamania. Zabiegi w komorze prowadzą do zmniejszenia lub całkowitego ustępstwa obrzęku tkanek. Wraca prawidłowa ruchomość stawów. Można skontrolować to badaniem przy użyciu rezonansu magnetycznego.

Fibromialgia to przewlekły, wieloogniskowy ból mięśni i stawów. Pacjenci poddani tlenoterapii hiperbarycznej stwierdzili zmniejszenie się liczby bolesnych punktów uciskowych oraz podwyższenie się tolerancji na ból.
Zespół cieśni nadgarstka wynika z ucisku nerwu pośrodkowego w okolicy podstawy dłoni. Kilkanaście sesji w komorze hiperbarycznej zmniejsza nasilenie się bólu i obrzęku oraz przywraca ruchomość stawu nadgarstka.
Znane są przypadki całkowitego ustąpienia objawów klinicznych i przywrócenia prawidłowej ruchomości stawu biodrowego w badaniu fizykalnym, po stosowaniu terapii tlenem hiperbarycznym.

Pacjenci z reumatoidalnymi i zwyrodnieniowymi chorobami stawów poddani terapii tlenem hiperbarycznym osiągnęli wysoką skuteczność prowadzonego leczenia. Zmniejszyło się nasilenie dolegliwości bólowych oraz obrzęku stawów kolanowych, dłoni, doszło do spowolnienia procesu destrukcji stawów, które zostały ocenione na podstawie badań USG. Tlenoterapia hiperbaryczna pozwala redukować dawki niesterydowych leków przeciwzapalnych. U 95 % pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa zaobserwowano korzystne skutki tlenoterapii.

Na koniec chciałabym dodać, iż tlenoterapia hiperbaryczna wspomaga, także leczenie po złamaniach i zwichnięciach, leczenie urazów i bólu kręgosłupa, jako rehabilitacja w przypadku urazów sportowych oraz jako terapia po operacjach ortopedycznych, np. wstawienie protezy.

Dodaj komentarz